26.05.2013

Lecznicze właściwości sauny

               

Sauny są to pomieszczenia, w których panuje bardzo wysoka temperatura i zazwyczaj duża wilgotność (choć są też rodzaje saun, gdzie wilgotność jest niska). Były one używane już od niepamiętnych czasów. Dawni Finowie wykorzystywali je jako swoje domki zimowe, w których chronili się przed zimnem. Ogrzewali sauny gorącymi kamieniami z żaru ogniska, a z czasem zaczęli owe kamienie polewać wodą. Kiedy zauważyli lecznicze właściwości gorącej pary, zaczęli używać saun także w celach zdrowotnych. Szybko stały się one znane na całym świecie.

Pobyt w gorącej saunie daje wiele korzyści dla zdrowia. Pierwszą z nich jest poprawa krążenia. Oprócz tego w wysokiej temperaturze oddech staje się szybszy i głębszy, co oczyszcza zatoki, oskrzela oraz płuca. Dzięki temu w saunie można wyleczyć obturacyjne choroby płuc. Pocąc się wydzielamy z siebie toksyny i zanieczyszczenia, a także sól, którą spożywamy w nadmiarze. Dotlenia się też wtedy skóra, dzięki czemu staje się zdrowsza i gładsza. Bardzo dobrze na układ immunologiczny wpływa wskoczenie do zimnej wody po pobycie w saunie – dzięki temu organizm hartuje się i uodparnia. Sauna wpływa korzystnie także na naczynia krwionośne. Ulgę w saunie poczują też osoby cierpiące na przewlekłe choroby, jak napięcie mięśni grzbietu czy zapalenia stawów i kręgosłupa. Jest wskazana również dla poprawy ogólnej wydolności organizmu.

Sauna jednak może wpłynąć niekorzystnie na osoby cierpiące na niektóre choroby. Nie powinniśmy z niej więc korzystać, jeśli cierpimy na ostry reumatyzm czy infekcje (przeziębienie, gruźlica). Sauna nie jest też wskazana osobom z niewydolnością serca, krążenia, niedawno przebytym zawałem serca oraz innymi problemami kardiologicznymi. Nie powinny z niej także korzystać kobiety w ciąży, osoby nadużywające alkoholu czy narkotyków.

Żeby jednak zobaczyć efekty korzystania z sauny, trzeba ją odwiedzać regularnie. Jeden lub dwa pobyty w tygodniu na pewno przyniosą efekt. Każdy seans w saunie powinien trwać 10-15 minut. Przed wejściem należy dokładnie osuszyć ciało. Sauny często dostępne są na basenach. Bardzo dobrze jest zmęczyć się pływając, potem w przerwie udać się na saunę, a następnie – po wzięciu zimnego prysznica – wskoczyć do chłodnej wody. Sauna połączona z wysiłkiem fizycznym jest skutecznym sposobem na odchudzanie.
zdrowe życie

1 komentarz:

  1. Potwierdzam - od jakiegoś czasu regularnie chodzę na saunę i odczuwam jej korzystny wpływ na moje zdrowie:)

    OdpowiedzUsuń