17.05.2013

Nadciśnienie tętnicze - nie daj mu się pokonać!

                 
W związku z tym, iż dziś obchodzimy Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego, ten artykuł będzie poświęcony właśnie temu problemowi.

Nadciśnienie tętnicze jest zakłóceniem prawidłowej regulacji wysokości ciśnienia krwi w obszarze naczyń krwionośnych. Ciśnienie krwi podaje się za pomocą dwóch liczb – pierwsza z nich to wartość ciśnienia skurczowego, czyli najwyższego, a druga – rozkurczowego, czyli najniższego. Jako prawidłowe ciśnienie przyjmuje się 120/80 (120 to ciśnienie skurczowe, a 80 rozkurczowe), wartości te podawane są w mm Hg. O nadciśnieniu mówimy wtedy, kiedy wartość ciśnienia skurczowego jest podwyższona o 20 mm Hg, a rozkurczowego o 10 mm Hg względem ciśnienia prawidłowego.

Nadciśnienie tętnicze często stwierdza się przypadkowo, podczas rutynowych badań. Jest to choroba, która zazwyczaj nie daje żadnych objawów, ale może znienacka zaatakować, doprowadzając nawet do śmierci. Dlatego potocznie nazywa się je cichym zabójcą. Z tego powodu ważne jest badanie swojego ciśnienia co jakiś czas, ponieważ wykryte nadciśnienie można leczyć, zapobiegając powikłaniom, jakie może ono wywołać. Można regularnie chodzić na państwowe pomiary, które są wykonywane nieodpłatnie, lub też zaopatrzyć się w specjalny ciśnieniomierz i mierzyć je sobie samemu w domu.

Jak już było wspomniane, nadciśnienie najczęściej nie daje objawów, jednak niektórzy dotknięci tą chorobą ludzie wymieniali następujące dolegliwości: częste czerwienienie się twarzy, uderzające fale ciepła, pulsowanie w skroniach, zawroty głowy, zasłabnięcia, bezsenność oraz szumy uszne. Jeśli więc komuś doskwiera parę z powyższych dolegliwości, tym bardziej powinien dokonać pomiaru ciśnienia.

Przyczyny nadciśnienia mogą być różne. Często jest ono dziedziczone genetycznie. Może na nie wpływać także ciągły stres. Nasz styl życia również przyczynia się do wystąpienia tej choroby – jeśli źle się odżywiamy oraz nie zażywamy ruchu, jesteśmy o wiele bardziej na nie narażeni, ponieważ zbiera się tkanka tłuszczowa, zmuszająca nasze serce do wytężonej pracy, do której nie jest przystosowane.

Nadciśnienie prowadzi do wystąpienia różnych powikłań. Najgroźniejszymi z nich są udar mózgu oraz zawał serca. Jest powodem także przewlekłej niewydolności nerek. Dlatego warto jest zawczasu podjąć się leczenia tej choroby

Leczenie nadciśnienia tętniczego może być farmakologiczne lub niefarmakologiczne. To farmakologiczne polega na zażywaniu specjalnych, obniżających ciśnienie krwi leków, które przepisuje lekarz. Oczywiście faszerowanie się tabletkami – które niszczą wątrobę i źle wpływają na organizm - jest o wiele mniej korzystne dla zdrowia niż drugi sposób obniżania ciśnienia. Leczenie niefarmakologiczne polega bowiem na zmianie trybu życia, który ma duży wpływ na tę chorobę. Należy zmienić sposób odżywiania i zacząć uprawiać sport, ponieważ zrzucenie masy ciała przyczynia się do obniżenia ciśnienia. Ograniczmy stosowanie soli oraz spożywanie mięsa czerwonego, a zamiast tego spożywajmy więcej owoców, warzyw oraz ryb. Zaprzestańmy palić papierosy oraz odstawmy alkohol (jednak raz na jakiś czas nie zaszkodzi napić się dla relaksu, ponieważ relaks także jest bardzo ważny). Znajdźmy sobie jakieś niestresujące zajęcie, by uspokoić się przy nim nieco i dać ujście swym napiętym nerwom. Niestety, kiedy choroba nadciśnieniowa jest już mocno zaawansowana, sama zmiana trybu życia może nie wystarczyć i trzeba będzie dodatkowo wspomagać ją lekami. By się tego ustrzec, nie dopuszczajmy do tak dalekiego rozwoju choroby.

Nieleczone nadciśnienie skraca życie średnio o 15 lat. Jest to długi okres czasu, o który naprawdę warto zawalczyć z nadciśnieniem. Wypowiedzmy więc mu wojnę, badając się regularnie, zmieniając tryb życia na zdrowszy oraz mniej stresujący, a na pewno się to opłaci.
jak żyć długo

0 komentarze:

Prześlij komentarz