07.06.2013

Pokonaj depresję

                   


Zdarza się, że czasami odczuwamy, iż jakość naszego życia się pogorszyła. Zauważamy, że to, co kiedyś było dla nas ważne, nagle straciło swą wartość. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, dlaczego tak się dzieje i nie przykładamy do tego zbyt dużej wagi. A powodem takiego stanu rzeczy mogą być zaburzenia depresyjne.

Przyczyn początkowej depresji może być wiele, często są one złożone i trudne do określenia. W wielu przypadkach wywołana jest ona klimatem – na przykład podczas zimy, gdy dnie stają się bardzo krótkie (zimowa depresja). Jeśli powodem depresji jest pogoda, to wraz z nadejściem wiosny zaczynamy odczuwać ulgę i zauważamy, że to co nas dawniej cieszyło, znów sprawia nam radość. Przyczyny mogą być jednak poważniejsze – wtedy stan depresyjny może okazać się groźny i trzeba zacząć z nim walczyć.

Ja rozpoznać depresję?
Częstym objawem tego schorzenia jest problem ze skupieniem się - nie możemy się na niczym skoncentrować, nasze myśli wciąż błądzą i uciekają do zmartwień. Innym objawem jest spadek popędu płciowego i zakłócenie miesiączkowania u kobiet. Typowym objawem jest też nieustające znużenie, które niestety często bywa mylone z zespołem przewlekłego zmęczenia. Ataki paniki i lęku także mogą świadczyć o tym, że cierpimy na depresję. Zaczynamy wtedy bać się groźnych, lecz najczęściej wyimaginowanych chorób (hipochondria). Wielu chorych skarży się na utratę życiowej energii. Tracą motywację do działań i do wszystkiego odczuwają niechęć. Sygnałem, że możemy cierpieć na zaburzenia depresyjne, jest też zmiana wagi, wywołana spadkiem lub wzrostem łaknienia. U niektórych apetyt się wzmaga, powodując tycie, podczas gdy inni chudną, gdyż depresja przyprawia ich o brak apetytu. Podobnie jest ze snem. Niektórzy chorzy śpią o wiele dłużej niż niegdyś, a inni cierpią na bezsenność. Jednym z poważniejszych objawów, świadczącym o bardziej zaawansowanym stadium choroby, jest ściszenie się głosu chorego. Osoba taka staje się małomówna, pytana o coś odpowiada jedynie zdawkowo. Jeśli więc zauważymy u siebie bądź u kogoś z naszych bliskich kilka z wymienionych powyżej objawów, to znak, że powinniśmy udać się do specjalisty.

Najprostszym sposobem radzenia sobie z depresją jest sprawianie sobie jak najczęściej różnych drobnych przyjemności. Znajdźmy sobie nowe hobby, by oddając się mu przestać się zamartwiać i myśleć o problemach. Życie zawodowe nie jest najważniejsze, a to najczęściej ono jest powodem stręczących nas kłopotów, wywołujących nieraz depresję. Duże znaczenie w poprawie nastroju ma także wysiłek fizyczny, podczas którego mózg wytwarza endorfiny (hormony szczęścia). Regularnie uprawiany sport jest więc w stanie znacznie pomóc w leczeniu depresji, tym bardziej, że może on także stać się naszym hobby. Ważne jest również to, jak się odżywiamy. Posiłki powinny być lekkostrawne i dostarczać organizmowi niezbędnych składników. Jedzmy więc dużo ryb, kasz, warzyw oraz owoców. Jedzenie także może stać się jedną z drobnych przyjemności, za pomocą których będziemy zwalczać depresję. Pamiętać należy jednak, by było ono zdrowe, uważając przy tym, by opychanie się nie stało się obsesją, bo jest to szybką drogą do nadwagi. Alkohol, który tymczasowo poprawiając nastrój i przysłaniając tym objawy depresji sprawia wrażenie naszego przyjaciela, tak naprawdę może okazać się wrogiem. Cierpiąc na tę chorobę trzeba obchodzić się z nim naprawdę ostrożnie, gdyż łatwo jest wpaść w nałóg. Ryzyko wpadnięcia w alkoholizm jest dodatkowo podwyższone przez fakt, że osobom cierpiącym na depresję wszystko staje się obojętne.

Jednak, kiedy mamy depresję, ciężko może nam być znaleźć sobie jakieś hobby, które pomogłoby w jej zwalczaniu, ponieważ wszystko przestaje nas wtedy cieszyć. W takim przypadku najlepszą metodą przeciwdziałania tej chorobie jest psychoterapia, która powinna być prowadzona pod nadzorem psychologa. W trudniejszych do wyleczenia przypadkach niezbędne może okazać się także leczenie farmakologiczne. Leki powinien dobierać lekarz psychiatra, indywidualnie, w zależności od naszych potrzeb. Leczenie takie może być zniechęcające, ponieważ zazwyczaj trwa długo i przynosi efekty dopiero po jakimś czasie, jednak warto uzbroić się w cierpliwość i wytrwale walczyć z chorobą, bo na pewno da to rezultaty!
jak żyć zdrowo

0 komentarze:

Prześlij komentarz