22.07.2013

Jak bronić się przed rakiem

                 
Wciąż słyszy się o tym, że rak dotyka coraz większą liczbę osób. Ludzie boją się tej choroby, lecz rzadko czynią cokolwiek, by się przed nią uchronić. Powszechnie uważa się, że nowotwór może spaść na każdego nieoczekiwanie. Jednak to nie ślepy los decyduje o tym, kogo dotknie ta straszliwa choroba, a kogo nie. Zależy to bowiem głównie od nas samych. Jest wiele czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka, a unikając ich wszystkich możemy owo ryzyko wyeliminować. Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania wykazały, iż można by uniknąć ponad jednej trzeciej przypadków wystąpienia nowotworów, gdyby ludzie stosowali się do kilku prostych zasad – takich jak uprawianie sportu czy zdrowe odżywianie się. Społeczeństwo jednak nie jest zbyt chętne do zmiany trybu życia – czy to z powodu niewiedzy, czy po prostu z lenistwa. Na to czy inni żyją zdrowo nie mamy wpływu, jednak możemy uchronić samych siebie przed wystąpieniem groźnych chorób, takich jak na przykład rak. Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad.

Po pierwsze – nie palmy papierosów. Nie jest żadną nowością, iż tytoń jest silnie rakotwórczy, więc o dużo zwiększonym ryzyku wystąpienia nowotworów oraz innych chorób u palaczy nie trzeba nikogo zapewniać. Śmiesznym wydaje się, kiedy osoba paląca od kilkudziesięciu lat dowiedziawszy się, iż jest chora na raka, uważa, że ma strasznego pecha - ryzyko zachorowania było u niej przecież kilkakrotnie zwiększone. Oczywiście nie jest łatwo rzucić palenie, nawet wiedząc, jak bardzo jest ono szkodliwe, jednak jest to możliwe i warto włożyć w to całą siłę woli, by stać się człowiekiem wolnym od tego zgubnego nałogu. Najlepiej jednak nawet nie zaczynać palenia – uchroni nas to przed mękami odstawienia nałogu jak i przed zwiększeniem ryzyka na wystąpienie różnych chorób.

Po drugie – ograniczmy spożycie alkoholu. Oczywiście można od czasu do czasu napić się dla towarzystwa, jednak uważać trzeba, by nie robić tego za często oraz aby zachowywać umiar. Alkohol osłabia organizm, wywołuje stany zapalne oraz wypłukuje potrzebne minerały, przez co negatywnie wpływa na stan zdrowia. Obniża także odporność, mogą się więc do nas przyczepiać różne choroby, jeśli zbyt często raczymy się alkoholem. Jednak niewielka ilość alkoholu może pozytywnie wpłynąć na trawienie oraz na nastrój, nie zaburzając przy tym funkcji obronnych organizmu, nie trzeba więc od razu zostawać abstynentem.

Po trzecie – uważajmy na to, co jemy. Obecnie mnóstwo produktów żywnościowych zawiera duże ilości bardzo uciążliwych dla naszego organizmu składników, których częste spożycie ma negatywny wpływ na stan zdrowia. Niektóre z tych składników są także rakotwórcze. Najlepiej jest spożywać żywność naturalną. Przy kupnie produktów nie sugerujmy się tym, by miały one jak najdłuższy termin ważności, gdyż oznacza to, że zawierają dużo substancji konserwujących. Powinniśmy robić wręcz odwrotnie – jeść to, co ma krótką datę przydatności, gdyż taki produkt jest najbardziej naturalny. Unikajmy ciężkostrawnych posiłków. Nasza dieta powinna dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych mu minerałów, czyli być bogata w owoce, warzywa, pieczywo razowe, kaszę i ryż. Nie zapominajmy też o rybach i jajach. Komórki nowotworowe mogą łatwiej rozwijać się w organizmie, w którym brakuje niezbędnych do obrony przed nimi witamin i minerałów.

Po czwarte – uprawiajmy sport. Badania wykazały, że zbyt długie siedzenie bez ruchu zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Unikajmy więc ciągłego trwania w pozycji siedzącej. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) optymalna dawka ćwiczeń to 150 minut tygodniowo poświęconych na umiarkowany wysiłek fizyczny. Osoby, które nie gimnastykują się w ogóle mają większą szansę wystąpienia u nich nowotworu. Warto jest więc poświęcić 20 – 30 minut dziennie na sport. Pamiętać jednak należy, by nie przeciążać się za bardzo, bo zbyt duży wysiłek także ma negatywny wpływ na organizm.

Po piąte – wyeliminujmy promieniowanie. Telewizor, komputer, telefon komórkowy czy kuchenka mikrofalowa – to tylko niektóre z nowoczesnych urządzeń, które wytwarzają szkodliwe promieniowanie. Zbyt długie przebywanie w zasięgu tych urządzeń zaburza funkcje organizmu, prowadząc do wielu chorób. Będąc wciąż narażony na promieniowanie, organizm może zacząć wytwarzać zbyt dużo komórek nowotworowych, co prowadzi do raka. Życie bez telewizora czy telefonu wydaje się niemal niemożliwe, lecz nie trzeba rezygnować z ich posiadania. Wystarczy wynieść te urządzenia z sypialni, a przez całą noc nie będziemy narażeni na ich promieniowanie. Strzeżmy się także żył wodnych – spanie nad nimi bardzo podnosi ryzyko wystąpienia nowotworu, a także zaburza sen i negatywnie wpływa na koncentrację. Nie wahajmy się więc dłużej tylko czym prędzej skorzystajmy z usługi radiestety, który wskaże nam, gdzie w naszym mieszkaniu występują żyły wodne.

Jak widać profilaktyka przeciw-nowotworowa nie wymaga od nas zbyt wielu wyrzeczeń, a może uchronić nas przed straszną chorobą jaką jest rak. Prowadzenie takiego trybu życia ustrzeże nas także przed innymi schorzeniami, takimi jak otyłość czy problemy z krążeniem. Odżywiając się właściwie i ćwicząc, ograniczając picie i palenie już po krótkim czasie zauważymy ogólną poprawę naszego stanu zdrowia.
jak żyć długo

1 komentarz:

  1. A co z witaminą B17? Macie może jakieś doświadczenia?

    OdpowiedzUsuń