02.10.2013

Nieświeży oddech - skąd się bierze i jak się go pozbyć

                 
Nieprzyjemny zapach z ust powoduje poczucie dyskomfortu i bywa przyczyną przykrych sytuacji. Może nawet sprawić, że ludzie będą nas unikać. Osoby, których wydech nieprzyjemnie pachnie, często nawet nie zdają sobie sprawy, dlaczego inni od nich stronią. Oprócz utrudnionych kontaktów z ludźmi, nieświeży oddech może powodować także pogorszenie samopoczucia, a co gorsze, czasami jest objawem poważniejszych schorzeń. Warto więc dowiedzieć się, co jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu w jamie ustnej i jak można temu problemowi zaradzić.

Często powodem tak zwanej halitozy, czyli przykrego zapachu z ust, jest zaniedbywanie zębów oraz dziąseł. Liczne bakterie gromadzące się w jamie ustnej powodują stany zapalne, które nierzadko wytwarzają nieprzyjemną woń. Aby pozbyć się tego rodzaju przykrego zapachu, należy zająć się leczeniem dziąseł oraz wszelkich próchnicowych ubytków. Pozbycie się tych schorzeń może jednak okazać się czasochłonne, zwłaszcza, jeśli występują one w wielu miejscach. Zanim więc wyleczymy nasze zęby, możemy doraźnie wyeliminować problem nieświeżego oddechu poprzez częste ich mycie (przynajmniej 2 – 3 razy na dobę) oraz płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami przeciwbakteryjnymi. Należy także każdego dnia czyścić przestrzenie pomiędzy zębami za pomocą nici dentystycznej, gdyż resztki pokarmu często nie dają się usunąć przy zwykłym szczotkowaniu. Skuteczne jest także płukanie zębów naparem z szałwii. Oczywiście o higienę jamy ustnej należy dbać zawsze – nawet, gdy nie występują problemy z nieprzyjemnym zapachem.

Kolejnym powodem nieświeżego oddechu bywa nalot na języku. Warto jest obejrzeć swój język i upewnić się, czy przypadkiem jego wierzch nie ma białego lub żółtawego koloru. Jeżeli tak jest, oznacza to, iż na języku zebrała się warstwa nalotu, która sprzyja rozwojowi bakterii, a to właśnie bakterie są przyczyną halitozy. Język więc należy regularnie czyścić – można to robić za pomocą specjalnej szczoteczki, można także używać do tego zwykłej szczotki do zębów, posiadającej tarkę do języka.

Rozwojowi bakterii oraz grzybów sprzyja także suchość jamy ustnej. Wysuszone błony śluzowe stanowią dobre środowisko dla bakterii. Oprócz tego ślina – jak wiadomo – usuwa wiele szkodliwych substancji, a jej niedobór sprzyja ich namnażaniu, w wyniku czego powstaje brzydki zapach. Należy więc unikać częstego spożywania dużych ilości alkoholu, który powoduje wysychanie jamy ustnej, a także jeść regularnie – omijanie posiłków też jest przyczyną suchości w ustach. Również stres może być powodem niewystarczającego nawilżenia błon śluzowych, najlepiej więc – na ile to możliwe – unikać go. Warto także pić dużo wody. Spożywanie owoców cytrusowych oraz żucie gumy także wpłynie korzystnie, gdyż czynności te pobudzają wytwarzanie śliny.

Przykry zapach z ust może być wywoływany także przez niektóre rodzaje jedzenia. Na przykład czosnek, jak wiadomo, wytwarza bardzo nieprzyjemny zapach. Nie znaczy to oczywiście, że należy go unikać, bowiem spożywanie czosnku korzystnie wpływa na zdrowie. Najlepiej zatem takie rośliny jak czosnek, cebula czy por jeść pod wieczór, kiedy nie mamy już do czynienia z innymi ludźmi, a w ciągu nocy organizm zneutralizuje nieprzyjemny zapach. Oczywiście nie należy spożywać tych roślin przed samym snem, gdyż są ciężkostrawne. Także niektóre kiełbasy lub inne tłuste pokarmy mogą powodować wydobywanie się z oddechem nieprzyjemnej woni. Żeby temu zaradzić można stosować specjalne suplementy diety poprawiające przemianę materii.

Nieświeży oddech może jednak uprzykrzać nam życie nawet wtedy, kiedy stosujemy się do powyższych zasad. W takim przypadku nie powinniśmy go lekceważyć, gdyż może oznaczać poważniejszą chorobę. Przyczyna przykrego zapachu z ust tkwi bowiem czasami wewnątrz organizmu. Mogą go powodować na przykład schorzenia układu pokarmowego, takie jak grzybica, wrzody żołądka, zaburzenia trawienne, uchyłki przełyku czy nieżyt żołądka. Halitoza występuje czasami także przy cukrzycy, mocznicy, zapaleniu migdałków, refluksie przełyku bądź przy uszkodzeniach wątroby. Jeżeli więc nieprzyjemny zapach z ust towarzyszy nam przez dłuższy czas i nijak nie możemy się go pozbyć, powinniśmy udać się do specjalisty – skieruje on nas na badania, które wykryją ewentualną przyczynę nieświeżego oddechu, bądź da nam dokładniejsze wskazówki, jak możemy się z tym problemem uporać.
jak żyć zdrowo

2 komentarze:

  1. Przyczyna tez może być brak równowagi kwasowo zasadowej. Na moje problemy z nieświeżym oddechem nie pomagały płyny do płukania jamy ustnej i różne inne środki, dopiero Halitofast, który tą równowagę przywraca, zadziałał szybko i skutecznie, w dodatku smak nie jest taki drażniący jak w przypadku płynów do płukania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy halitofast jest czyms podobnym do halitomin? Z tymi drugimi miałam do czynienia i zero efektu

      Usuń