23.10.2013

Otyłość - problem nie tylko z wyglądem

                 
Otyłość oraz nadwaga to choroby, na które cierpi coraz więcej osób. W ostatnich latach zauważono, że w krajach wysokorozwiniętych znacznie wzrósł odsetek ludzi cierpiących na te schorzenia. Zazwyczaj otyłość kojarzy nam się tylko z gorszym wyglądem, jednak w rzeczywistości nadmierne nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie może mieć wiele innych, poważnych skutków. Choroba ta sprzyja bowiem rozwojowi zaburzeń metabolicznych i hemodynamicznych.

Badania wykazują, że u osób otyłych występuje zwiększone ryzyko pojawienia się pewnych schorzeń, a niektóre z nich mogą być naprawdę groźne. Otyłość powoduje problemy z układem krążenia, może być przyczyną nadciśnienia tętniczego i chorób serca. U osób z nadmiernie nagromadzoną tkanką tłuszczową mięsień sercowy musi bowiem pracować szybciej niż u ludzi o mniejszej masie ciała, ponieważ rozprowadza krew na większym obszarze. W rezultacie może to doprowadzić nawet do zawału serca lub udaru mózgu. Otyłość bywa także przyczyną wystąpienia cukrzycy typu 2. Powoduje również choroby nerek, kręgosłupa i prowadzi do zapaleń kości oraz stawów. Może też wywoływać kamicę żółciową, bezdech senny oraz miażdżycę. Zwiększa także ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów. W rezultacie okazuje się, że osoby otyłe żyją dużo krócej od ludzi o unormowanej masie ciała.

Otyłość ma negatywny wpływ także na psychikę. Ludzie z nadwagą często przez swoją dolegliwość czują się gorsi od innych, mają zaniżone poczucie własnej wartości i trudniej jest im nawiązywać kontakty, w wyniku czego zamykają się w sobie. Odsetek osób otyłych, które są w życiu nieszczęśliwe, jest większy, niż u ludzi którzy nie cierpią na tę chorobę. Tak więc jeśli zauważymy, że grozi nam otyłość, to powinniśmy robić wszystko, aby do niej nie dopuścić. Osoby, których dotknęło już to schorzenie, powinny jak najszybciej spróbować je zwalczyć – zrzucenie kilogramów jest możliwe, trzeba tylko w odpowiedni sposób się do tego zabrać.

Decydując się na walkę z otyłością, najlepiej skonsultować się ze specjalistą – lekarzem lub dietetykiem. Istnieje bowiem wiele form odchudzania, a od wyboru tej właściwej zależy, czy proces się powiedzie. Wybierając odpowiedni sposób zrzucenia kilogramów, należy uwzględnić zaawansowanie choroby – na przykład za pomocą wskaźnika BMI (jest to stosunek masy ciała do wzrostu – oblicza się go następująco: BMI = masa [kg] / wzrost2 [m2]). Ważne jest też to, jakie inne choroby towarzyszą otyłości oraz ogólny stan naszego zdrowia. Przyjmuje się, że jeśli wskaźnik BMI nie przekracza 27, to leczenie opiera się wyłącznie na zmianie trybu życia. Należy odmienić nawyki żywieniowe i zacząć stosować się do specjalistycznie opracowanej diety, a także zwiększyć swą aktywność fizyczną. Najlepiej, jeśli ilość oraz rodzaj sportu również pomoże nam wybrać specjalista.

Ważne jest, żeby odchudzania nie próbować przyśpieszyć – aby przyniosło ono efekty, konieczna jest wystarczająca ilość czasu. Należy stopniowo wprowadzać korzystne zmiany do swojego stylu życia. Wiele osób – decydując się schudnąć – próbuje zrobić to zbyt szybko, niemal nic nie jedząc i ćwicząc zbyt intensywnie. Jest to wielkim błędem, gdyż co prawda szybko przynosi rezultaty, lecz tak samo szybko owe rezultaty znikają. Organizm potrzebuje bowiem odpowiedniej ilości energii z pożywienia, i tą ilość należy mu dostarczać. Trzeba jednak pamiętać o tym, by nie przekraczać granicy i nie jeść zbyt dużo, gdyż właśnie to najczęściej jest przyczyną otyłości. Uznaje się, że najskuteczniejsze odchudzanie to takie, przy którym spadek masy ciała w ciągu pierwszego tygodnia nie przekracza 2 procent, w ciągu miesiąca – 5 procent, a przez pół roku – 10 procent. Ważne jest także to, co jemy – powinniśmy rygorystycznie stosować się do diety. Pomocne w utrzymaniu nowych postanowień może okazać się wsparcie ze strony psychoterapeuty bądź grupy osób cierpiących na to samo schorzenie.

Kiedy choroba jest w bardziej zaawansowanym stadium, zmianę trybu życia można wspomóc leczeniem farmakologicznym. Stosuje się na przykład tabletki zmniejszające łaknienie, a w trudniejszych przypadkach jeszcze silniejsze środki. Ostatecznym rozwiązaniem – jeśli otyłość jest bardzo zaawansowana i inne formy leczenia nie skutkują – jest leczenie chirurgiczne. Sama operacja jednak nie załatwi sprawy – w tym przypadku również ważna jest zmiana trybu życia oraz diety.

Pokonanie otyłości może okazać się łatwiejsze, jeśli będziemy wiedzieli, co ją wywołało. Choroba ta może mieć wiele przyczyn, choć najczęstszą z nich jest - jak wiadomo - zbyt obfite jedzenie. Jedząc za dużo, dostarczamy do organizmu zbyt wiele wartości energetycznej, która odkłada się jako tkanka tłuszczowa. W połączeniu z brakiem aktywności fizycznej składa się to na powstawanie otyłości. Tak więc widzimy – jak już było wspomniane – że najważniejsze w zwalczaniu tej choroby są odpowiednia dieta oraz ruch.

Otyłość może powstawać także w wyniku uszkodzenia podwzgórza lub występowania innych schorzeń. Do nagromadzenia się zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej przyczyniać może się niedoczynność tarczycy, niedobór hormonu wzrostu, hiperinsulinizm czy zespół Cushinga. Otyłość może być powodowana także przez czynniki genetyczne – zauważono, że dzieci osób otyłych mają większe skłonności do tycia niż dzieci osób szczupłych. Także przyjmowanie niektórych leków zwiększa ryzyko nagromadzenia się zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej – są to na przykład leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe czy neuroleptyczne. Czynniki psychologiczne – takie jak zaburzenia nastroju – również mogą powodować tycie, gdyż jedzenie doraźnie poprawia nastrój osób chorych, w związku z czym oddają się one tej przyjemności zbyt często.
                   
Postarajmy się więc zmienić swój styl życia, aby wyeliminować ryzyko nadmiernego przybrania na masie. Stosowanie diety oraz ruch wpłyną korzystnie na ogólną poprawę stanu zdrowia. Pamiętać należy, że z otyłością jest tak samo jak z innymi chorobami – łatwiej jest jej zapobiegać, niż później leczyć.
dbam o zdrowie, jak żyć zdrowo, jak żyć długo, zdrowe życie, zdrowy tryb życia, zdrowe porady

4 komentarze:

 1. Trzeba brać sie w garsc i dbać !:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pewno, ze trzeba brać sie w garści, Zdrowe odżywianie 5 razy dziennie w małych ilościach. Dieta Allevo pomoże każdemu, odchudza, uczy dobrych nawyków, pożywna i doskonale zbilansowana.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dokładnie z otyłością można walczyć. Jest dużo fajnych diet, dużo suplementów. Ja polecam dietę Allevo. Dieta niskokaloryczna ale doskonale zbilansowana, dostarcza do organizmu minerały i witaminy. Odchudza szybko i uczy zdrowego odżywiania. Poprawia metabolizm i oczyszcza organizm.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zmagałam się 15kg powyżej normy i dużym wysiłkiem była dla mnie zmiana diety z fast foodow na zdrowe. Dlatego robiłam to stopniowo.
  A teraz? Codziennie szukam nowych fit przepisów, uwielbiam zdrowe jedzenie i zmieniłam nawyki zywieniowe. W końcu wyglądam atrakcyjnie :) Zamieniłam burgery na smoothie z jarmużu, banana i szpinaku - zdrowe, przepyszne i pomaga na wzrok :)

  OdpowiedzUsuń