Dobrze mieć zwierzaka!

Zwierzęta, jak wiadomo, często przynoszą z dworu brud i zarazki do domu. Wydawałoby się więc, że posiadanie pupila nie jest zbyt korzystne dla zdrowia. Tymczasem okazuje się, że jest wręcz przeciwnie. Roznoszonych przez zwierzę bakterii nie jest bowiem na tyle dużo, by mogły one nam zaszkodzić, a ich obecność stymuluje tylko nasz układ immunologiczny, dzięki czemu jesteśmy odporniejsi i rzadziej dopadają nas różne infekcje. Zaobserwowano, że dzieci, w których domach znajduje się jakieś zwierzę, rzadziej chorują i nie trzeba u nich stosować antybiotykoterapii tak często, jak u malców, które nie mają zwierzaka. Niestety ludzie często nie zdają sobie z tego sprawy, i kiedy ma u nich pojawić się dziecko, pozbywają się z domu zwierzęcia uważając, że roznoszony przez nie brud źle wpłynie na rozwój dziecka. Tymczasem narażają przez to dziecko na częstsze infekcje.

Ponadto pamiętać trzeba, iż obecność zwierzaka działa pozytywnie także na naszą psychikę. Wiadomo przecież, że dzieci, którym od najmłodszych lat towarzyszy przyjaciel w postaci psa, wychowują się lepiej. Dzięki zwierzakowi już od małego uczą się obowiązkowości, a także mają wyższe poczucie własnej wartości. Oczywiście obecność zwierzaka wpływa pozytywnie nie tylko na dzieci – także dorośli oraz osoby starsze lepiej sobie radzą w życiu, kiedy na co dzień towarzyszy im zwierzątko. Udowodniono też, że u osób posiadających psa, ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego oraz chorób serca jest mniejsze.

Wiadomo również, że posiadanie psa „zmusza” jego właściciela do aktywności fizycznej. Z psem trzeba wychodzić na spacery oraz się bawić. Oczywiście może wydawać się to nam żmudnym obowiązkiem, często zniechęcającym do nabycia psa, ale pamiętać trzeba, że ruch jest nam potrzebny. Wielu posiadaczy psów, gdyby nie ich pupil, w ogóle nie decydowałaby się na jakąkolwiek formę wysiłku fizycznego, a dzięki zwierzęciu każdego dnia odbywają spacery na świeżym powietrzu. Wiadomo przecież, ile korzyści dla zdrowia mogą przynieść regularne, długie spacery.

Koty natomiast umieją leczyć różne choroby. Wystarczy, że kot położy się na bolącym stawie, a ból może stać się lżejszy bądź zupełnie przeminąć. Kocie mruczenie bowiem wytwarza bardzo korzystne wibracje, które wspomagają regenerację mięśni, kości oraz ścięgien. Także wytwarzane przez kota ciepło wpływa kojąco na ludzkie ciało. Głaskanie kota jest natomiast bardzo uspokajające.

Jeśli żyjemy w stresie, dobrym rozwiązaniem może okazać się akwarium z rybkami. Patrzenie na pływające wśród roślinności, kolorowe rybki, wpływa na psychikę kojąco. Dlatego często w biurach osób, które są w pracy narażone na stres, można zobaczyć akwaria.

Przed zdecydowaniem się na nabycie zwierzaka trzeba się jednak dobrze zastanowić, jaki typ pupila byłby dla nas najlepszy. Należy także dokładnie przemyśleć, czy będziemy w stanie utrzymać nasze zwierzątko – wydatki to nie tylko pokarm, ale także zabawki oraz – w wypadku choroby – wizyty u weterynarza oraz lekarstwa. Posiadanie pupila to nie tylko przyjemność, ale także wydatki i obowiązki. Na pewno jednak decyzja o nabyciu bądź adopcji zwierzaka przyniesie nam oraz naszemu zdrowiu wiele korzyści.
zdrowy tryb życia, jak żyć długo i zdrowo
Rating:

7 komentarzy:

 1. Zwierzęta są najlepszymi przyjaciółmi! Do każdego domu wniosą dużo szczęścia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam pieska. Jestem czasem taka leniwa, że nie chce mi się z nim na spacer wyjść, ale wtedy sobie myślę : " a co jakbyś to Ty była na jego miejscu? " :P Uwielbiam go :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zwierzaki są niesamowite. Ostatnio miałam przypadek kiedy pies po prostu przywrócił jednej z pacjentek pewność w siebie i chęci do życia. Sama mam dwa chomiki i zawsze, ale to zawsze można na nie liczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super kociak a wpis bardzo ciekawy. Czekam na więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. marze by mieć kota... ale niestety alergia na kocią sierść. Kiedyś kupię mopsa! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Szczepcie się na wirusa HCV, żeby nie mieć wirusowego zapalenia wątroby typu C? Czy to ściema?

  OdpowiedzUsuń